افزایش سرعت ویندوز بدون نرم افزار
ژانویه 30, 2020
Exchanger24.org is a Scam
جولای 23, 2020
نمایش همه

مستقیم کردن لینک دانلود

کاربران اینترنت بسیاری از مواقع نیاز به دانلود فایل دارند و حجم دانلود این فایل می تواند از 100 کیلوباید شروع بشود تا به چند گیگابایت برسد.

دانلود قابل ادامه فایلها

اگر حجم فایل دانلودی زیاد باشد، مساله بسیار مهمی پیش می آید و آن قابلیت resume دانلود است. مثلا شما فرض کنید یک فایل 700 مگابایتی که با سرعت 100 کیلوبایت در ثانیه دانلود می شود، حدود 2 ساعت باید دانلود شود تا شما فایل را دریافت کنید. حال اگر وقفه ای در اتصال به اینترنت پیش بیاید و دانلود شما resumable یعنی قابل ادامه نباشد، دانلود کنسل شده و شما مجبور خواهید شد دانلود را از ابتدا انجام دهید. یعنی مقدار دانلودی که ابتدا انجام داده بودید از بین می رود.

دانلود قابل رزوم ادامه گوگل کروم

جلوگیری از از بین رفتن فایلهای دانلودی

برای این معضل یک راه حل وجود دارد. شما با مستقیم کردن لینک دانلودی خواهید توانست دانلود را اولاً با قابلیت ادامه دانلود کنید، دوم اینکه سرعت دانلود می تواند بسیار بالاتر باشد و یک خوبی هم که دارد این است که دانلود هایی که قابل ادامه نبوده اند و متوقف شده اند، با مستقیم کردن لینک فایل، آن بخشی از دانلود که متوقف شده و در TEMP قرار دارد نیز از بین نخواهد رفت و با روشی که در پایین این مقاله معرفی شده می توانید آنرا ادامه دهید.

مستقیم کردن لینک دانلود

اکنون به بحث اصلی مقاله می رسیم: چگونه می توان لینک دانلود را مستقیم کرد؟

برای پاسخ به این پرسش، ابتدا باید توضیح دهیم اصلا در سمت سرور چه اتفاقی می افتد که فایلی قابل ادامه است و فایل دیگری قابل ادامه نیست.

فایل هایی که شما دانلود می کنید، هیچ فرقی با فایل های کامپیوتر شما ندارند. تنها تفاوت اینست که آنها روی یک سرور نگهداری می شوند. اگر سرور لینوکسی یا ویندوزی باشد، آدرس فایل روی سرور چیزی مانند این است:

/var/www/site.com/videos/movie1.mp4

or:

c:\www\site.com\videos\movie1.mp4

ولی از آنجایی که شما به این فایل اجازه دسترسی مستقیم ندارید، باید برروی دگمه دانلود کلیک کنید تا سرور به شما اجازه دانلود بدهد.

و سرور یک مستبد به تمام معنا است!!

سرور می تواند برای دادن لینک دانلود به شما کلی شما را به بازی بگیرد و به دردسر بیاندازد (و بعضی سایت ها واقعاً چنین کاری می کنند!). در نهایت، سرور اگر دوست نداشته باشد، اجازه دسترسی مستقیم به فایل را به شما می ندهد. در آنصورت آدرس دانلود فایل چیزی مانند این خواهد بود:

http://www.site.com/movies/2020/comedy/download.php?file=movie1.mp4

چنین لینکی «معمولا» قابل ادامه نیست و سرور از بیت اول فایل به شما اجازه دانلود داده و سپس بیت به بیت جلو می رود. بنابراین شما می بایست بدون وقفه تا انتها فایل را دریافت کنید و اگر متوقف شد مجبور خواهید شد از اول دانلود کنید. از سوی دیگر، اگر سرور اجازه دانلود مستقیم فایل را بدهد، شما می توانید فایل را از چنین آدرسی دانلود کنید:

http://www.site.com/movies/2020/comedy/movie1.mp4

دانلود قطعه قطعه فایل با idm

دانلود چنین فایلی اگر مثلا توسط Internet Download Manager انجام شود، امکان تکه تکه کردن فایل و دانلود همزمان چند قطعه (segment) از فایل را به شما می دهد و در نتیجه سرعت دانلود بسیار بالاتر می رود نسبت به روش اول.

پس، متوجه شدیم که روش دوم، یعنی دسترسی مستقیم به فایل بهترین روش دانلود فایل می باشد. اکنون می خواهیم بدانیم اگر یک سرور اجازه دانلود مستقیم به ما نداد، چگونه می توانیم لینک دانلود را مستقیم کرده و سپس دانلود کنیم.

روشهای مستقیم کردن لینک دانلود

پاسخ به این سوال ساده است: برای اینکه لینک دانلود مستقیم شود، شما به یک سرور واسطه نیاز دارید که این سرور واسطه فایل را ابتدا دانلود کرده و سپس اجازه دسترسی مستقیم به فایل را به شما می دهد.

اما سرور واسطه را از کجا پیدا کنیم؟!  🤔

در انتها، شما را با چند سلوشن برای مستقیم کردن لینک معرفی می کنیم:

مستقیم کردن لینک ویدیو های یوتیوب

اگر فایل شما یک ویدیو کلیپ یوتوب است، سایت های زیادی برای مستقیم کردن لینک وجود دارند! کافی است در گوگل سرچ کنید: download youtube videos کلی سایت به شما معرفی می شود. اکنون که این مقاله را می نویسیم، سایت Y2Mate دات کام یکی از بهترین هاست. این سایت امکان دانلود فایل یوتوب را به شما می دهد. ولی یک مشکلی که با این سایتها در ایران هست، اینست که این سایتها فـءـیلتر هستند و حتی اگر لینک دانلود فایل را بدست بیاورید، نمی توانید با سرعت خوبی دانلود کنید. چکار می شود کرد؟
یک خبر خوب برای شما این است که در انتقال سرور به سرور، هیچ محدودیتی وجود ندارد!! شما می توانید فایل را بین چندین سرور منتقل کنید تا نهایتا به یک سروری برسد که از ایران بلاک نیست و بتوانید با سرعت بالا و با لینک مستقیم فایل را دانلود کنید. پیشنهاد بعدی ما را ببینید، ممکن است برای شما خوب باشد:

مستقیم کردن لینک با سایت ویرایش ویدیو آنلاین!

سایت های ویرایش ویدیویی آنلاین یکی از گزینه های دیگر هستند که اجازه می دهند یک فایل را از روی کامپیوتر خود، یا از روی Dropbox یا Google Drive یا حتی با URL برای آنها بارگذاری کرده، و سپس فایل را کات کرده و دانلود کنید. یکی از این سایت ها online-video-cutter دات کام می باشد. با محیطی بسیار راحت و بدون دردسر. می توانید لینک فایلی که از Y2Mate می گیرید را به این سایت بدهید تا بارگذاری کند، سپس ابتدا و انتهای فایل را انتخاب کرده و Save را بزنید. اگر گزینه Same را در هنگام استخراج انتخاب کنید ویدیوی شما ری انکود نمی شود یعنی کیفیتش دست نمی خورد و سپس لینک دانلود مستقیم را با سرعت بالا در اختیار شما می گذارد تا بدون فـءـیلتر شــکــءــن دانلود کنید.

مستقیم کردن لینک دانلود با رپید لیچ

سایت های RapidLeech بسیار عالی هستند برای مستقیم کردن لینک های دانلود. این سایت ها مخصوص این کار طراحی شده اند. کافی است توی گوگل سرچ کنید rapidleech تا تعدادی از این سایت ها را پیدا کنید. کار کردن با رپید لیچ خیلی راحت است. کافی است لینک فایل غیر مستقیم را وارد کنید و روی گزینه Transload بزنید تا فایل به سرور رپیدلیچ منتقل شود. معمولاً در یک چشم بهم زدن فایل بر روی سرور خواهد بود! یعنی شاید با سرعت 50 یا 100 مگابایت بر ثانیه!!! و سپس شما براحتی لینک فایل را کپی کرده و به IDM می دهید تا آنرا مستقیم دانلود کند.

بعنوان نمونه، یکی از سایت های مستقیم کننده لینک رپیدلیچ که امروز (فروردین 1399) فعال است را در زیر مشاهده می کنید.

سایت مستقیم کننده لینک رپید لیچ

همانطور که در تصویر میبینید، در قسمت 1 لینک غیر مستقیم را گذاشته و 2 بر روی ترانزلود کلیک کرده و در قسمت 3 فایل های آپلود شده بر روی سرور را مشاهده می کنید. منتها چون این سایت ها منابع سرور ها را بشدت مصرف می کنند، معمولاً پایدار نیستند. مثلا این سایت ممکن است یک ماه دیگر فعال نباشد. بخاطر همین موقعی که شما این مطلب را می خوانید بهتر است خودتان در گوگل سرچ کنید و سایت های مستقیم کننده فعال را پیدا کرده و از آنها استفاده کنید. سایت های مستقیم کننده لینک فارسی زبان زیادی نیز وجود دارند که مبتنی بر رپید لیچ هستند. احتمالا از شما هزینه اشتراک با محدودیت گیگ برای شما لحاظ می کنند.

مستقیم کردن لینک تورءنت با Furk

سایت furk دات نت، به شما اجازه می دهد لینک های مگنت تورءنت را بارگذاری کرده و اجازه دهید فایل به آهستگی دانلود شود و پس از دانلود، یک ایمیل برای شما می آید و شما می توانید وارد محیط کاربری خود شده و فایل را بصورت زیپ و با لینک مستقیم با سرعت بالا دانلود کنید! این سایت محدودیت حجم ماهیانه بر روی اکانت های رایگان اعمال می کند.

مستقیم کردن لینک دانلود با سایت آپلود سنتر

برخی سایت های آپلود سنتر مانند MediaFire دات کام اجازه آپلود فایل با لینک را می دهند. می توانید لینک غیر مستقیم را به این سایت ها داده، و سپس صبر کنید تا لینک بر روی آپلود سنتر بارگذاری شده و لینک دانلود را از آنها گرفته و با سرعت بالا دانلود کنید. ولی همه آپلود سنتر ها اجازه دسترسی مستقیم به فایل را نمی دهند. و برخی از آنها محدودیت حجم دارند.

مستقیم کردن لینک دانلود با VPS یا سرور مجازی

سرور های مجازی در واقع سیستم عامل هایی هستند که بر روی یک سرور فیزیکی نصب می شوند (Virtual Private Servers). این سرور ها مانند یک ویندوز یا لینوکس اوبونتو هستند که با Remote Desktop به شما اجازه دسترسی را می دهند. IP شما وقتی که با ریموت دسکتاپ به سرور مجازی وصل می شوید، آی پی خود سروری هست که سیستم های عامل بر روی آن نصب شده اند. یعنی اگر مثلا سرور در بلژیک باشد و VPN استفاده نکرده باشد و IP بلژیک داشته باشد، شما پس از وصل شدن به VPS، امکان دانلود فایل ها با سرعت خیره کنندۀ بلژیک را خواهید داشت! امتحان کنید. یک فیلم در عرض چند ثانیه دانلود خواهد شد!

پس از دانلود فایل به سرور مجازی، به چند روش می توانید آنرا به کامپیوتر خود دانلود کنید:

 • روش زشت: روی فایل ctrl+c بزنید و روی کامپیوتر خود ctrl+v بزنید تا دانلود شود. این روش خیلی کند بوده و غیر قابل ادامه می باشد.
 • روش خوب: فرستادن فایل بر روی FTP سرور یا سرور آپاچی. حتما می دانید که سرورهای مجازی می توانند میزبان وب باشند یعنی اگر مثلا سرور آپاچی بر روی VPS نصب باشد، می توانید با یک سری تنظیمات DNS آدرس سایت example.com را روی آن سرور میزبانی کنید. بنابراین اگر فایل دانلود شده را در پوشه www/htdocs کپی کنید، خواهید توانست آنرا از آدرس example.com/movie1.mp4 دانلود کنید. اگر چنین امکانی ندارید، می توانید آنرا به یک سرور دیگر که اجازه دانلود مستقیم به شما می دهد منتقل کنید. کلا آپلود و دانلود هایی که داخل VPS انجام میدهید هیچ حجمی از اینترنت شما را مصرف نمی کنند! پس می توانید با خیال راحت دانلود و آپلود کرده و فایل را مثلا به یک سرور ایران منتقل کنید که به آن دسترسی FTP دارید. اگر چنین کاری بکنید، کافی است لینک فایل را در کامپیوتر خود در IDM وارد کنید تا با سرعت بسیار بالا و قابل resume دانلود شود و همچنین ممکن است سرور ایرانی جزو سرورهای ترافیک داخلی محسوب شود پس مصرف اینترنت شما هم کمتر خواهد بود.

مستقیم کردن لینک دانلود گوگل درایو

گوگل درایو Google Drive یکی از سرویس های موفق گوگل بوده که مانند Dropbox محبوبیت بالایی دارد، خصوصا که به بقیه سرویس های گوگل مانند جی میل وصل است. مستقیم کردن لینک فایل های گوگل یکی از بحث ها داغ امروز است که کمی برای این مقاله طولانی است. در مقاله ای جداگانه آنرا توضیح خواهیم داد. ولی سایت های متنوعی برای این کار وجود دارند که می توانید با جستجوی Direct Link Generator آنها را پیدا کنید.

ادامه دادن دانلود متوقف شده در IDM

همانطور که در ابتدای مقاله قول دادیم، اینجا توضیح میدهیم پس از اینکه لینک مستقیم شد، چگونه می توانید دانلودی که در IDM و با لینک غیر مستقیم بوده را ادامه بدهید.

خیلی خیلی ساده است! ابتدا روی فایلی که مثلا روی 50% متوقف شده دابل کلیک کنید. سپس لینک مستقیم را در این محل پیست کنید:

ادامه دانلود لینک مستقیم idm

همانطور که می بینید، لینک جدید (لینک مستقیم شده) را به فایل داده و OK کرده و بر روی Resume می زنید تا دانلود فایل ادامه پیدا کند!

موفق باشید!

اگر به مشکلی برخورد کردید، در کامنت ها بنویسید تا راهنمایی کنیم.

اگر مقاله به شما کمکی کرد، به آن امتیاز بدهید! :)

5/5 - (1 امتیاز)
امین بهداروند
فارغ التحصیل کارشناسی برق مخابرات هستم. هم اکنون بعنوان کارشناس تجهیزات فیبر نوری و مخابراتی فعالیت می کنم. به زمینه های دیگر شامل برنامه نویسی vb.net و PHP و MySQL و همچنین طراحی وب سایت، طراحی گرفیکی و بازی سازی سه بعدی، بلاگ نویسی، موسیقی و... نیز علاقه مند هستم.

4 دیدگاه ها

 1. شادی گفت:

  سلام من میخوام ویدیوهای کلاس هام داخل اسکایپ رو دانلود کنم متاسفانه حجم این فایل ها زیاده و لینک برای idm نداره، با این روش ها میتونم لینک بسازم با توجه به اینکه من فقط لینک فایل ویدیویی رو دارم . پسوندش mp4 هست؟

  • امین بهداروند گفت:

   اگر از نرم افزار اسکایپ استفاده می کنید، متاسفانه روشی برای گرفتن لینک فایل ها وجود نداره. ولی اگه تحت وب استفاده می کنید، می تونید از اکستنشن های گوگل کروم استفاده کنید که ویدیو های توی صفحه را دانلود می کنند. جستجو کنید chrome extension download videos

 2. امیر گفت:

  سلام، خسته نباشید.
  من یک فایل ویدیویی حجیم میخوام دانلود کنم، هم resumable نیست، هم محدودیت سرعت داره. چیکار باید بکنم که حداقل یکی از این دو محدودیت برداشته بشه؟

 3. حسام گفت:

  سلام عزیز. من دنبال یک چیزیم که بتونه محدودیت سرعت لینک های دانلودی آپلود بوی رو از بین ببره، راحلی وجود داره؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.