برنامه نویسی ماکرو Macro در اکسل Excel
دسامبر 17, 2015
برطرف کردن خطای Insufficient Storage اندروید
آوریل 5, 2016
نمایش همه

مشکل پر شدن فضای درایو C

کامل ترین روش برای حل معضل پر شدن درایو سی C این مقاله به شما نشان می دهد چگونه با ترفند های ویندوز در درایو C و درایوهای دیگر فضا ایجاد کنید.

یکی از مشکلاتی که همیشه با ویندوز بوده، کم شدن فضای آزاد درایو C می باشد. درایو  C پارتیشنی است که ویندوز در آن نصب می شود. حال اگر شما در درایو D ویندوز را نصب کرده باشید، مشکل کمبود فضا در \:D می داشتید.

کمبود فضا در درایو C سی

مشکل اینجاست که شما هرچقدر هم که درایو C را بزرگ در نظر بگیرید، بالاخره پر خواهد شد یا اصطلاحاً قرمز خواهد شد!

برای برطرف کردن این معضل، پیشنهاد می کنیم راهکار های زیر را پیش بگیرید:

 

نرم افزار ها را در درایو های دیگر نصب کنید

اگر توجه کرده باشید، هنگام نصب نرم افزار ها و بازی ها، آدرس پیش فرض چیزی شبیه این است:

پیشنهاد می شود که یک فولدر بنام Program Files در درایو های دیگر داشته باشید و برنامه ها و Application ها را در آنجا نصب کنید.

حال اگر درایو C پر شده است، کافی است به Control Panel و Uninstall a Program بروید و تعدادی نرم افزار را پاک کرده و یکبار دیگر در محل جدید نصب کنید.

توجه: برخی نرم افزار ها را می توانید بصورت Cut – Paste جابجا کنید. ولی بیشتر نرم افزار ها با این روش از کار افتاده و در کارایی ویندوز اشکال ایجاد خواهند کرد.

بدین ترتیب، تا حدی فضا باز خواهد شد. اما این کافی نخواهد بود. مشکل اینجاست که با این حال تعدادی فایل در پوشه های سیستمی کپی می شوند یا حتی برخی نرم افزار ها اجازه نمی دهند بجز درایو C جای دیگری نصب کنید. بنابر این، به روش های دیگر نیز نیاز خواهید داشت.

 

تغییر دادن آدرس پوشه TEMP

یک پوشه (فولدر) وجود دارد به اسم Temp که آدرسش بصورت پیش فرض این است:

منظور از %USERNAME% همان نام کاربری شما است.

کار این فولدر این است که وقتی دارید یک نرم افزار جدید نصب می کنید، محتویات فایل msi یا exe را در آن خالی کرده و پس از نصب، آنها را پاک می کنند. یکجور سطل زباله ی نرم افزار ها است. مشکلی که هست اینست که هم موقع نصب ممکن است حجم فایل ها زیاد شود و فضا کم بیاورید و هم پس از نصب ممکن است فایل هایی در آن باقی بمانند و به مرور حجم آنها زیاد شود. همچنین برخی نرم افزار ها از این فولدر استفاده می کنند تا یک سری تنظیمات را ذخیره کنند.

کاری که شما می توانید بکنید، اینست که آدرس این پوشه را در ویندوز تغییر دهید. به استارت رفته و بر روی My Computer رایت کلیک کنید. گزینه Properties را بزنید و به Advanced System Settings بروید.

و سپس از تب Advanced دگمه Environment Variables را بزنید.

Environment Variables

اینجا تعدادی پوشه و آدرس هستند که می توانید جای آنها را تغییر بدهید.

فولدر تمپ TEMP TMP

 

همانطور که مشاهده می کنید، علاوه بر فولدر تمپ، یک فولدر TMP نیز وجود دارد که هر دوی آنها را من تغییر داده و به درایو E برده ام.

با این کار، فضای زیادی باز خواهد شد. شما می توانید فولدر قبلی را خالی کنید ولی باید احتیاط کنید، زیرا ممکن است نرم افزار هایی هنوز آن فایل ها را نیاز داشته باشند.

 

خالی کردن دسکتاپ و دانلود ها و داکمنت ها

دسکتاپ، یک فولدر است برای قرار دادن فایل ها و شرتکات های ضروری که شما هر روز آنها را استفاده می کنید. برخی از کاربران به اشتباه فکر می کنند که باید هر فایلی را در دسکتاپ انداخت!

یک پوشه نیز وجود دارد به نام Downloads که فایل های دانلودی در آن وارد می شوند. و همچنین یک فولدر وجود دارد به نام My Documents بعلاوه ی My Pictures، My Videos، My Music که اینها قرار بوده محلی برای نگهدای عکس ها، ویدئو ها و موزیک های شما باشند.

ولی معمولاً ما از اینها استفاده ای نمی کنیم. شما می توانید هر چند وقت یکبار، این فولدر ها را خالی کرده و فایل های آنها را به محل های دیگری ببرید که خودتان استفاده می کنید.

همه ی این فولدر ها در آدرس نام کاربری شما هستند. در اکسپلورر تایپ کنید: %username%. آنها را خواهید یافت.

پس از خالی کردن دسکتاپ، و پوشه های فوق الذکر، فضای زیادی آزاد خواهد شد، ولی باز هم به روش های زیر نیاز خواهید داشت!

خاموش کردن System Protection

یکی از توانایی های ویندوز، قابلیت System Restore می باشد که هربار شما تغییر سیستمی انجام می دهید، ویندوز یک نسخه از فایل های سیستمی را در یک فایل حجیم نگه می دارد. حال، خیلی وقت ها کاربران واقعاً به این آپشن نیازی ندارند و می توان از دست این فایل حجیم چند گیگابایتی خلاص شد!

روی مای کامپیوتر رایت کلیک کرده و پراپرتیز را انتخاب کنید. و سپس بر روی لینک سیستم پروتکشن (System Protection) کلیک کنید. پنجره زیر را مشاهده خواهید کرد:

System Protection سیستم پروتکشن

روی درایو سی C بروید، دگمه Configure را بزنید و Turn off System Protection را انتخاب کنید. همچنین پایین آن صفحه، گزینه Delete all restore points را بزنید تا ریستورپوینت های کنونی نیز پاک شده و فضای آنها آزاد شود.

توجه کنید که این روش و روش بعدی احتمالا نیاز به ریستارت ویندوز خواهند داشت تا فضای آنها باز شود.

ویرچوال مموری (Virtual Memory) یا حافظه مجازی

حافظه ی مجازی یکی از توانایی های سیستم عامل شما است در مدیریت RAM. همانطور که می دانید، کار رم اجرا کردن برنامه ها در حافظه کوتاه مدت کامپیوتر است. وقتی رم RAM پر می شود، ویندوز از هارد دیسک بعنوان رم استفاده می کند و اطلاعات کوتاه مدت و موقت را در فایلی ذخیره می کند. با این روش، RAM کلی شما افزایش می یابد.

بصورت پیش فرض، در درایو C مقدار ۲۰۰ مگابایت به حافظه مجازی اختصاص داده می شود. توجه کنید که هر بار شما با پیام Low Memory مواجه می شوید، ویندوز این فایل را بصورت خودسر افزایش می دهد تا مشکلی در اجرای نرم افزار ها بوجود نیاید. بخاطر همین پس از مدتی، شما شاهد خواهید بود که این فایل به چند گیگابایت افزایش پیدا خواهد کرد. برای مدیریت حجم این فایل، روی My Computer رایت کلیک کرده و Properties را بزنید و سپس Advanced System Settings را بزنید.

ویرچوال مموری حافظه مجازی

همانطور که در شکل فوق نشان داده شده، گزینه Performance / Settings را بزنید و سپس در پنجره جدید Advanced و سپس Change را بزنید تا به مدیریت این فایل دسترسی پیدا کنید.

توجه کنید که روی هر درایو شما می توانید Min & Max یا حداقل و حداکثر را تعیین کنید، ولی حجم فایل همان Max خواهد بود. یعنی اگر ماکس را ۲۰۰۰ بگذارید، فضایی که این فایل اشغال خواهد کرد، ۲ گیگابایت خواهد بود. همچنین می توانید No Paging File را انتخاب کنید که توصیه نمی شود. شما کافی است ماکس را نیز ۲۰۰ بگذارید. و پس از اعمال تغییرات باید حتما Set را بزنید تا تغییرات در هر درایو ذخیره شوند.

توجه: بسیاری از فولدر های مورد بحث در این مقاله در تنظیمات اصلی ویندوز مخفی هستند. پس حتما خودتان می دانید که باید به Organize و سپس به Folder and search options رفته و در تب View، گزینه های زیر را از حالت تیک خارج کنید:

folder_and_search_options

view_folder_options

خالی کردن پوشه AppData

یکی دیگر از پوشه هایی که می تواند فضای زیادی برای شما آزاد کند، AppData است که در آدرس زیر می باشد:

این پوشه، محلی است که بسیاری نرم افزار ها در آن اطلاعات حساس خود را ذخیره می کنند.

مثلا شما وقتی یک فایل جدید ایجاد می کنید در Microsoft Word، پیش از اینکه گزینه Save As را انتخاب کنید تا فایل شما در آدرس مورد نظر شما ذخیره شود، فایل جدید موقت در AppData ذخیره می شود. همچنین گوگل کروم دیتای مربوط به کاربران را در این فولدر ذخیره می کند.

AppData

حال، به چند دلیل ممکن است این فولدر بی جهت فضای زیادی را اشغال کند. یکی از آنها این است که برنامه ها Crash می کنند و بصورت غیر عادی متوقف می شوند. در آنصورت، فایل های موقت برای همیشه آنجا می مانند. همچنین برخی نرم افزار ها را پاک می کنید ولی آنها اطلاعات User را در این پوشه نگه می دارند. اگر چنین اتفاقی افتاده است، با خیال راحت می توانید فولدر مربوطه را پاک کرده و فضا را باز کنید.

اگر هنوز نرم افزار را uninstall نکرده اید، فولدر آن را پاک نکنید، و سعی کنید Cache ها را از داخل خود نرم افزار پاک کنید.. اگر چنین امکانی وجود دارد. به نمونه های زیر توجه کنید:

AdobeChacheFiles

بعنوان مثال، نرم افزار محبوب Internet Download Manager، یکی از پرمصرف ترین نرم افزار های AppData است. وقتی شما فایلی را در اینترنت دانلود منجر دانلود می کنید، پیش از اینکه فایل بطور کامل دانلود شود، تکه های فایل در این پوشه نگهداری می شوند. و این تکه ها ممکن است هیچگاه به هم وصل نشوند! یعنی اگر شما تصمیم نگیرید که دانلود فایل ها را کامل کنید، این فایل ها زاید خواهند بود و فقط فضا اشغال خواهند کرد.

برای این کار، شما فایل های دانلود شده را با ستون Status مرتب سازی کنید:

IDM

با این کار، فایل هایی که کامل دانلود نشده اند یک جا جمع می شوند و شما می توانید تصمیم بگیرید که کدام فایل هایی که از روز ازل تصمیم به دانلودشان گرفته اید را دیگر نمی خواهید. پس گزینه Delete  را بزنید و اگر سوالی پرسید، حتما گزینه پاک کردن خود فایل را انتخاب کنید تا این فایل های هرز از بین بروند.

همچنین اگر از نرم افزار های تورنــــت استفاده می کنید، آنها می توانند فضای بسیار زیادی را اشغال کنند، بدون اینکه شما تصمیم به دانلود فایل ها گرفته باشید. پس می توانید با همین روش فایل های موقت را پاک کرده و فضای آنها را آزاد سازید.

روش بعدی: حذف کردن یا کاهش دادن فایل hyberfil.sys

یکی از فایل های کاربردی ویندوز، hyberfil.sys می باشد. این فایل می تواند چند گیگابایت حجم داشته باشد. کاری که انجام می دهد این است که وقتی شما کامپیوتر را به وضعیت Hibernate می برید، اطلاعات رم RAM را بطور کامل در این فایل ذخیره کرده و کامپیوتر را خاموش می کند. دفعۀ بعدی که شما کامپیوتر را استارت کردید، اطلاعات رم را از این فایل خوانده و برنامه های سابق را اجرا می کند. بدین ترتیب شما می توانید کار های نیمه تمام خود را ادامه دهید.

منتها حجم این فایل می تواند آزار دهنده باشد. شما می توانید این فایل را بطور کامل حذف کنید یا حجم آن را کاهش دهید.

فایل hyberfil

اگر این فایل را حذف کنید، دیگر گزینه ی Hibernate فعال نخواهد بود و اگر حجم این فایل را کاهش دهید، ممکن است همه ی برنامه ها با Hibernate ذخیره نشوند.

برای کاهش سایز این فایل کافی است دستور زیر را وارد کنید:

به جای ۷۰ شما می توانید ۵۰ یا ۳۰ یا یک درصد دیگر بگذارید. منظور درصد رم شما می باشد. مثلا اگر شما ۱۶ گیگ رم دارید، ۵۰% به معنی ۸ گیگابایت فضا برای فایل hyberfil.sys خواهد بود.

اندازه فایل hybernate hyberfil.sys

برای حذف کردن این فایل بطور کامل، کافی است دستور زیر را وارد کنید:

hyberfil.sys_off_delete

بدین ترتیب فضای اشغال شده توسط فایل hyberfi.sys آزاد می شود.

اگر فکر می کنید دوستان شما نیز از مشکل پر شدن درایو C رنج می برند، لینک این مقاله را برای آنها هم بفرستید و آنها را نجات دهید. :) دوست عزیز، این مقاله های نئو مـارکـت با تلاش زیادی نوشته می شوند. اگر قصد منتشر کردن آنها را در سایت خود دارید، بجای کپی کردن کامل مطالب، پیشنهاد می کنیم بخشی از آنرا خلاصه نویسی کرده و سپس با یک لینک به این مقاله یا مقاله های دیگر ارجاع دهید تا مشمول مجازات Copy Content گوگل نشوید.

C-FREE

در پایان، یک نرم افزار فوق العاده به شما معرفی می کنیم که می توانید با استفاده از آن سرعت کامپیوتر خود را بالا برده، رجیستری را پاک کرده و همچنین فضای درایو C را تا حدی بهبود بخشید: رجیستری مکانیک Registry Mechanic. این نرم افزار رایگان نیست، ولی با روش های موجود در ایران شما می توانید از آن بهره ببرید. در شکل زیر می بینید که این نرم افزار با تخصصی که دارد وارد پوشه AppData شده و  فایل های اضافی مرور گر ها را پاک می کند. شاید پاک کردن این فایل ها بصورت دستی غیر ممکن باشد، زیرا کارآیی فولدر هایی که مرورگر ها دارند، ناشناخته است.

mechanic2

همچنین در شکل زیر می بینید که رجیستری میکانیک در فولدر Temp جستجو کرده و اگر فایل بدرد نخوری را پیدا کند، پاک می کند:

mechanic

 

موفق باشید.

 

امین بهداروند
امین بهداروند
فارغ التحصیل کارشناسی برق مخابرات هستم. هم اکنون بعنوان کارشناس تجهیزات فیبر نوری و مخابراتی فعالیت می کنم. به زمینه های دیگر شامل برنامه نویسی vb.net و PHP و MySQL و همچنین طراحی وب سایت، طراحی گرفیکی و بازی سازی سه بعدی، بلاگ نویسی، موسیقی و... نیز علاقه مند هستم.

81 دیدگاه ها

 1. clonj12 گفت:

  واقعا دستتون درد نکنه….مقاله کاملی بود…

 2. Aryan گفت:

  استاد دمت گرم که ما را از این درد دیرینه رهانیدی…سپاس بی کران.

 3. Mohammad گفت:

  سلام ، خیلی مفید و خوب بود . ممنون

 4. ساسان گفت:

  سلام.من وقتی از یه سایت به خصوص دانلود میکنم بلافاصله درایو c با سرعت خیلی زیادی پر میشه.مثلا اگه حجم فایلی که میخوام دانلود کنم ۳۰۰ مگ باشه هنوز ۱۰۰ مگ اون رو دانلود نکردم، بلافاصله ۱۰ گیگ حجم خالی درایو c پر میشه و به این ترتیب کل درایو اشغال میشه.لطفا بفرمایید باید چیکار کنم؟ خیلی ممنون

  • سلام ساسان. به نظر من اولین کاری که باید بکنید اینه که internet download manager رو توی یک درایو دیگه نصب کنید و از منوی options و save to فولدر temporary رو تغییر بدهید. بعضی دانلود ها این کار رو می کنند. یعنی یک حجم زیادی رو اشغال می کنند برای یک فایل کوچک و پس از دانلود اون حجم آزاد میشه.

  • مهدیه تهرانی گفت:

   سلام خدمت مدیریت و کاربر گرامی
   آقا ساسان از برنامه های کمپانی Kaspersky در سیستم استفاده میکنید؟؟؟
   من تازه ویندوز عوض کرده بودم بعد برای جلوگیری از نفوذ باج افزار “وانا کرای” برنامه مخصوص که شرکت Kaspersky ساخته بود نصب کردم..یک هفته گذشته بود یه روز داشتم دانلود انجام میدادم دیدم قطع شد و ۳ گیگ فضا برای ذخیره نداشتم…خلاصه یک ساعت گشتم تا پوشه مربوط به آنتی ویروس را پیدا کردم که داخلش چندتا فایل ذخیره شده بود و حجمش ۱۱۰ گیگابایت بود…سریع پاکش کردم درست شد
   حالا اگه از Kaspersky استفاده میکنید بگید تا آدرسشو بهتون بگم اون فولدرو حذف کنید
   مدیر جان خسته نباشید

 5. sina گفت:

  سلام.من از وقتی ویندوزمو عوض کردم به یه مشکل برخوردم اونم اینه که هر نرم افزاری رو نصب میکنم فضای زیادی رو به خودش میگیره اونوقت وقتی هم حذفش میکنم فضای خیلی کمی آزاد میشه مثلا آخرین نرم افزاری که ریختم(ویژوال استودیو)۱۲ گیگ رو گرفت وقتی هم حذف نصبش کردم از کنترل پنل کلا ۷۰۰ مگ آزاد شد .اگه میدونید لطفا بگید مشکل از چیه

  • کلا ویژوال استودیو پاک کردنش سخته. چون کلی امکانات ویندوز رو بهمراه خودش نصب می کنه که بعدا باقی می مونند. توی Uninstall a Program ویندوز سعی کنید هرچی برنامه مرتبط با ویژوال استودیو هست رو پاک کنید. یکی از دلایل دیگر پر شدن درایو C فولدر AppData‌ هستش که توی مقاله توضیح دادیم. شما بهتره رجیستری مکانیک رو نصب کنید تا فایل های اضافی اون پوشه رو براتون حذف کنه.

 6. amin120 گفت:

  سلام
  خواهشابه سوالاتم جواب بدین
  ۱- من هاردم یه تراست حجم درایو ۱۲۶Cگیگه ۳تادرایو۱۹۵گیگی دارم ویه درایو۲۱۸ گیگی
  حالا اگه ازدرایوCچندگیگ کم کنم وبه درایوهای دیگه اضافه کنم سرعت ویندوزم نمیادپایین؟
  ۲-اگه۴۶گیگ کم کنم که درایوCبشه ۸۰گیگ خوبه یاسرعتش میادپایین؟
  چون بازیهای فیفا۱۷وپی اس۱۷ وNBA17رونصب کردم خوب اجرانمیشه حس میکنم بازم فضای بیشتری میخواد
  ۳-توی ویندوز۱۰چطوری بایداین حجم رو کم کنم وبه درایودیگه اضافه کنم؟

  • سلام. اگر راه دارد این کار را نکنید. اولا نرم افزار های پارتیشن مثل partition magic ممکنه بزنند و اطلاعات پارتیشن اولی یا دومی رو خراب کنند. یعنی به این راحتی نیست. دوم اینکه پارتیشن ویندوز هرچی بیشتر باشه بهتره. سرعت نمیاد پایین بلکه پر میشه اگه حجم درایو C رو کم کنید.
   بهتره به فکر یک هارد اکسترنال باشید.

 7. احسان گفت:

  با سلام ممنون از راهنماییتون خیلی مفید بود امیدوارم موفق باشید

 8. ali گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید

  بسیار مطلب مفیدی بود . بنذه یک مشکل با پر شدن درایو c دارم . اون هم اینه که من دو تا ویندوز xp دارم . یکی در درایو c و دیگری در درایو h .اول نرم افزار disk difragment رو باز میکنم تا قسمت free space رو ببینم . ( با ویندوز نصب شده در درایو h بالا اومدم ) مثلا میخواهم با نرم افزار Xilisoft.Video.Editor یک ویدئو ادیت کنم . زمان انجام پروسه میبینم که فضای خالی درایو c کمتر میشه . زمانیکه کار نرم افزار تمام شد همچنان حجم فضای خالی درایو c به همان میزان باقی میمونه دیگه به حالت قبل بر نمیگرده . معلومه که نرم افزار یک سری فایل موقت اونجا گذاشته و پاک نکرده. سوال من اینه که اون نرم افزار تو کدوم پوشه فایلهای موقتش رو گذاشته که لااقل بتونیم دستی پاکش کنیم .ایا نرم افزاری هم برای پیدا کردن این گونه فایلها که نرم افزارهای گوناگون حین کار از خودشون به جا میگذارند وجود دارد ؟ با تشکر

  • سلام. همونطور که متوجه شدید بعضی نرم ازار ها اثراتی از خودشون به جا می گذارند. و هرگز اونها رو پاک نمی کنند و این باعث میشه درایو ویندوز پر بشه. شما باید به پوشه Users توی درایو ویندوز برید. بعد پوشه نام کاربری بعد پوشه AppData این پوشه مخفی هست پس باید تنظیمات نمایش رو درست کنید تا اون رو ببینید. بعد یا توی Local یا توی Roaming معمولا یک پوشه با نام اون نرم افزار وجود داره که اگه روی اون پوشه راست کلیک کنید و properties رو بزنید متوجه میشید حجم زیادی رو اشغال کرده. با این روش میشه اون پوشه رو پیدا کرد. موفق باشید.

 9. واقعا زحمت کشیدید. شک ندارم چند ساعت برای این مقاله وقت گذاشته اید. ممنونم
  مشکل من حل شد.

 10. Mina گفت:

  سلام حجم فایل من پر شدهشده الان موقع روشن کردن کامپیوتر دیگه ویندوز بالا نمیاد ی صفحه مشکی میاد ک توش راجب دیسک نوشته الان من باید ویندوز عوض کنم یا میشه حجم خالی کرد اونجوریم؟

  • شما می تونید با CD لینوکس بوت کنید. وقتی CD لینوکس رو میذارید و با اون بالا میایید، می تونید بصورت LIVE از لینوکس استفاده کنید بدون نیاز به نصب اون. وقتی بصورت LIVE لینوکس بالا اومد، دسترسی به هارد و اطلاعاتش خواهید داشت. می تونید از توی فولدر دسکتاپ یا هر فولدری توی درایو C چند تا فایل رو حذف کنید و ببینید ویندوز بالا میاد یا نه.

 11. e-s گفت:

  درود . عالی بود توی idm پوشه appdata پنجاه گیگ حجم داشت حذف کردم . ولی خود ب خود پر میشه میره تو محدوده قرمز .
  ی بار دیگم اینطوری شد مجبور شدم ویندوز عوض کنم .
  شب گذاشتم رو دانلود چندتا فیلم فرداش دیدم پیام داده درایو سی پر شده در حالی که فضای درایو سی ۱۸۵ گیگه و ۱۰۰ گیگش شب قبل پر بوده
  صبح دیدم اومده تو قرمز . ولی من شاید ۲گیگ فیلم گذاشتم دانلود که بکل ۴۰۰ مگ دان شد.
  امکان داره ویروس پرشدن درایو هم دان شده؟ اخه انتی ویروس comodo هم فعال بوده

 12. شایان گفت:

  سلام….ببخشید من یه مشکلی که دارم این است که درایو c من ۳۳ گیگ است و با اینکه ویندوزم ۶۴ بیتی است اما می بینم وقتی ویندوز نصب میکنم ۲ گیگ بیشتر فضای خالی ندارم…نمی دونم بقیش چی شده …کمککم کنید

  • سلام. اگر از قبل روی درایو تون ویندوز داشتید ویندوز جدید اونها رو پاک نمی کنه و منتقل می کنه به فولدر windows.old شما می تونید اون فولدر رو پاک کنید. البته ۳۳ گیگ خیلی کمه. برای ویندوز بهتره ۱۰۰ گیگ فضا بگذارید.

 13. کرم هاشمی گفت:

  سپاس از شما
  واقعا عالی بود.
  فقط ای کاش در مورد بند دوم بیشتر توضیح می داید.

 14. سلام مهندس
  به نظر من گزینه ی Hibernate باید تغییر کند. از روش های بهتری میشه استفاده کرد.

 15. Yasin گفت:

  سلام تمام نرم افزار های کامپیوترم به شکل فایل زیپ در اومدن و هیچ کدومشون باز نمیشن چیکار کنم تا دوباره مثل قبل بشن؟

  • سلام. شما باید وارد رجیستری بشید بروید به HKEY_CLASSES_ROOT\.exe
   سپس برروی default رایت کلیک کنید و modify را انتخاب کنید. مقدار را به “%۱” %* تغییر دهید. سپس همین مراحل را برای KEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\open انجام دهید. یک بار ری استارت کنید.

 16. لک زایی گفت:

  با سلام. یک مشکلی برای من پیش اومد ه.سرعت لپ تاپ من خیلی کم شده بود. من هم یک نرم افزار افزایش دهنده سرعت ویندوز دانلود کردم و اجراش کردم تا سرعت لپ تاپم بره بالا. بعد از اجرا فایل های وورد و پاورپوینت و فیلم هام باز نمیشه.ارور می‌دهد. باید چکار کنم. لطفاً کمکم کنید.ممنون

  • سلام. نرم افزار هایی هستند که file association بعضی فایل ها رو تغییر می دهند. یعنی وقتی روی فایل ورد کلیک می کنید، بجای آفیس سعی می کند با یک نرم افزار دیگر باز کند. شما روی فایل مورد نظر رایت کلیک کنید و open with را بزنید. و Word رو انتخاب کنید. اگر پیدا نکردید، باید با browse به محل نصب آفیس بروید. یک راه دیگر هم این است که MSWord رو باز کنید. و از طریق Open File فایل مورد نظر رو باز کنید.

 17. سپهر گفت:

  میشه به من کمک کنید من تازه لپتاپ خریدم و از فروشنده پرسیدم حجمش چقدره و گفت ۲ ترا چون gaming هستش وقتی اوردم خونه دیدم فقط drive C داره windows 10 واونم ۱۶۰g چرا ؟ Drive های دیگه کجان

  • سلام. توی استارت ویندوز تایپ کنید Computer Management و وقتی انتخاب کردید. سمت چپ پایین Disc Management رو بزنید. اونجا پارتیشن های موجود و خالی رو نشون میده. با همون ابزار می تونید پارتیشن ها رو دستکاری کنید. ولی پیشنهاد می کنم از نرم افزار های پارتیشن مثل Acronis استفاده کنید.

 18. بهناز گفت:

  سلام. ممنون از راهنمایی خوبتون. ولی مشکل من هنوز حل نشده. من فایل های ناتمام داخل IDM رو پاک کردم اما تاثیری رو فضای درایو C نداشت. من فیلم زیاد دانلود می کنم و محل ذخیره فیلم ها رو همیشه درایو F انتخاب می کنم ولی با این وجود احساس می کنم به واسطه ی این دانلود هاست که درایو C روز به روز فضاش کمتر می شه. میشه لطفا کمکم کنید.ممنون

  • سلام. این مشکلات موردی هستند. باید ببینیم کدام نرم افزار ها بیشترین مصرف از درایو را دارند. فولدر های تمپ که در این مقاله معرفی شده رو پیدا کنید و سعی کنید خالی کنید. حتما registry mechanic رو نصب کنید و یکبار ران کنید ببینید تاثیری دارد یا نه.

 19. میترا گفت:

  سلام. توی پوشه ی agc/vedeo ی ویدیو ۱۱۸ گیگی هست ک باز نمیشه ک ببینم چیه.اسمش VLC-record-2018-02-16-14th 16m01s هست. اگ پاکش کنم مشکلی برای کامپیوتر یا فیلم های دیگه ای ک روی کامپیوتر دارم پیش نمیاد؟

 20. عماد گفت:

  سلام,یه کمکی میخواستم
  فایل زیپی رو دانلود کردم,ازداخل زیپ فایل نصبی رو کلیک کردم,صفحه ای بازشد به شکل اکسترکت شدن,بعد اتمام حافظه درایوم به اون اندازه فایل پر شد ولی فایل رو پیدا نمیکنم.
  چ اتفاقی افتاده و چکار باید انجام بدم؟؟؟

  • سلام. فایلی که از توی زیپ اجرا شود، در فولدر TEMP بطور موقت اکسترکت شده و پس از بستن زیپ یا Winrar از آن فولدر پاک می شود. در بعضی مواقع هم پاک نمی شود. آدر فولدر تمپ در این مقاله هست که ببینید.
   C:\Users\%USERNAME%\AppData\Local\Temp
   داخل این پوشه معمولاً یک سری پوشه های با نام های ناشناس ایجاد می شوند که ممکن است فایل مورد نظر آنجا باشد. می توانید نام فایل را جستجو کنید.

 21. farhad گفت:

  سلام و خسته نباشید من یک مشکل دارم وقتی درایوم پر میشه اطلاعاتمو پاک میکنم ولی درایوم همون جور میمونه چیزی کم نمیشه
  مگر اینکه درایو فرمت کنم کسی اگر میتونه کمکم کنه به ایمیلم بفرسته یا به شمارم ممنون میشم ازتون
  feri.khogani@gmail.com

 22. فرزانه گفت:

  سلام وقت بخیر
  من هنگام نصب spss با وجود کلییی حافظه ى خالى این پیام رو دریافت مى کنم که حافظه ى دیسک پر شده 😓
  میشه راهنمایى بفرمایید علت چیه؟

 23. علی گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید میگم ایا این مقاله راست میگه یا نه

 24. مسعود گفت:

  سلام دوست عزیز
  با تشکر از شما به خاطر اطلاعات جامع و کاملی که ارائه دادید. مشکل من رو حل کردید. امیدوارم همیشه موفق باشید…

 25. مهتاب گفت:

  سلام
  ببخشید من تمام فایل های درایوcبا همون cutوpastوارد درایو Gکردم الان رو صفحه دکستاپ تمامی برنامه هام رفتن و کامپیوتر کلا هنگ کرده چیکار میتونم بکنم به حالت اول برگرده؟
  لطفا کمکم کنید.

  • فایل ها رو برگردونید سر جای اصلی و ری استارت کنید. اگر نمی توانید با یک سیستم عامل لینوکس لایو بوت کنید و این کپی را انجام داده و ری استارت کنید.

 26. ر-ئ گفت:

  سلام
  سوالی داشتم میخواستم بدونم چرا وقتی گوشی به کامپیوتر وصل میکنیم و میخواهیم فیلمی از گوشی روی کامپیوتر تماشا کنیم ابتدا کامپیوتر کپی میگیرد بعد پخش میکند و با اینکار فضای حافظه کامپیوتربیشتر اشغال میشه؟
  و لطفا ادرس محل کپی را برایم بنویسید تا بتوانم کپی ها را پاک کنم
  ممنون
  لطفا جواب را برایم ایمیل کنین
  باتشکر

  • سلام، این کپی که ازش حرف می زنید موقتی است برای اینکه ارتباط کامپیوتر و موبایل خیلی سریع نیست و امکان پخش مستقیم (استریم) وجود ندارد. این فایل نیاز به پاک کردن ندارد و خودبخود حذف می شود.

 27. سنا گفت:

  سلام ببخشید لب تاب من تو بخش درایوD فایل هامو بطور خودکار پاک میکنه چیکار باید بکنم تا این مشکل حل بشه میشه فایل هایی که پاک شدن رو برگردون

  • کامپیوتر شما ویروسی است یا شاید system restore کرده اید و اطلاعات را پاک کرده اید. به هر دلیل، اول مطمئن شوید تنظیمات فولدر درست است و امکان دیدن فایل های سیستمی وجود دارد. اگر فایل ها آنجا نبودند، می توانید ریکاور کنید، احتمال برگشتن فایل ها در صورت بازنویسی نشدن حافظه وجود دارد.

 28. حمید گفت:

  سلام من هرموقع گوشی اپل رو به لب تاپم وصل میکنم درایو سی زود پر میشه درضمن من برنامه ای تونز رو دارم لطفا راهنمایی کنید متشکرم

  • احتمالا این تونز برای شما سینک می کند و فایل های گوشی را در کامپیوتر خالی می کند. اگر تنظیمات دارد، آدرس آن را عوض کنید. اگر ندارد، بطور موقت درایو سی رو خالی کنید (فایل های غیر ضروری رو منتقل کنید) این مشکل حل میشه. اکثر گوشی ها موقع کپی فایل اول یک فضای زیادی اشغال می کنند و بعد از کپی فایل اون فضا آزاد میشه.

 29. امیر گفت:

  من برای خالی شدن درایو cفایل یوزرم رو پاک کردم
  والان وقتی میخوام برنامه یا مای کامپیوتر روباز کنم ارور میده چه کار کنم
  اگه میشه جواب رو برام ایمیل کنید

  ممنون

 30. عبدلی گفت:

  سلام فقط اینو میتونم بگم خداوند خیرتون بده .

 31. مهران گفت:

  سلام من تو advance system تمام temp و tmp و همه فایلای اونجارو حذف کردم ولی حالا advance system بالا نمیاد.ارور میده میگه پیدا نمیشه.لطفا راهنمایی کنید.

 32. علی گفت:

  سلام خسته نباشید
  لپ تاپ من ویندوز ۱۰ هستش وقتی خواستم خاموش کنم اپدیت خواست منم زدم اپدیت کنه بعد از ۴/۵ ساعت دیدم گیر کرده بالا نمیاد مجبور شدم خاموش کنم که بعد از رو شن شدن بالا نیومد نشون دادم گفتن ویندوز میخواد حالا درست شده ولی همون برنامه های قبلی رو زدم ولی فضای ازاد درایو سی قبلا ۶۵ گیگ بود حالا شده ۱۴ مشکل چی میتونه باشه ایا برنامه های قبلی کامل پاک نشدن? ممنون از جوابتون.

 33. hassan گفت:

  ن دام یه برنامه رو در درایوE نصب می کنم که ۲۰ گیگ فضای خالی داره ولی موقع نصب میگه شما نیازمند ۵گیگ فضای خالی برای نصب هستید. چی کار کنم.

 34. arsham گفت:

  واقعن مرسی ۱۵ گیگ خالی کردم

 35. امیرحسین گفت:

  سلام ،من وقتی دیدم درایو c پر شده بیشترین فایل که مربوط به فایل temp رو پیدا کردم و پر شدنش درایو c بخاطر نصب ۲ بازی بود،خلاصه حدود ۵ گیگ از فایل temp رو پاک کردم حالا سوالم اینه که چه مشکلاتی به وجود میاد با این کارم؟

  • امیرحسین گفت:

   راستی فایل temp بخاطر نصب ۲ بازی ۱۵۰ گیگ پر کرده یکی بازی ها رو پاک کردم ولی اتفاق خاصی نیوفتاد و یکی از بازی ها ماشینی هستش که اون رو هنوز پاک نکردم و آیا با حذف این بازی فایل temp خالی میشه؟

   • میتونید پیش از پاک کردن رایت کلیک کنید و properties رو ببینید که چقدر حجم داره. برای بازی معمولاً مشکلی پیش نمیاد اگه فولدر temp اش رو جابجا کنید. بیشتر بازی ها رو وقتی منتقل می کنیم به یک درایو دیگر، همچنان اجرا می شوند.

    • AMIRHOSSEIN گفت:

     حجم فایل ۳۰۰ گیگ (TEMP) هستش و درایو c رو پر کرده و مشکل ازوقتی به وجود اومد که هنگام نصب بازی کامپیوتر صفحه مرگ بالا اورد و ری استارت کرد،حالا باید چکارش کنم.

     • امین بهداروند گفت:

      چاره ای نیست جز اینکه یا دستی فولدر اون بازی رو پیدا کرده و حذف کنید یا با استفاده از رجیستری مکانیک فولدر تمپ رو پاکسازی کنید. موفق باشید.

 36. محمد گفت:

  آقا دمتون گرم خیلی خیلی مطبتون کار آمد و مفید بود. کاش مثل این سایت های ماکروسافت و… که آخر مقالاتشون یه لینک دارن که میپرسن آیا این مقاله برای شما مفید بود یا نه میزاشتید اونجوری بیشتر میتونستید اطلاعات استفاده کاربرانتون رو بدست بیارید. بازم دمتون گرم. ممنون

 37. محمد گفت:

  ببخشید من هاردم درایو سی ۱۴۰ گیگ اختصاص دادم و یه بار ویندوز عوض کردم و ۵۰ گیگ فضای ازاد داشتم ولی به مرور که هر برنامه خیلی کم حجم و نه زیادی را نصب کردم مدام حجمم کم شد بی حهت به طور جهشی والان باز صفر شد بی دلیل یعنی تا حد مثلا ۲۵ گیگ خالی واسم موجه بود ولی از یه جایی به بعد الکی شد صفر بدون نصب نرم افزار خاصی و اگه هم برنامه ای بود پوشه هاشو هم بررسی کردم که زیاد نبود و نکته جالب وقتی روی همه پوشه های مخفی و اشکار درایو سی راست کلیک و حجمشونو گرفتم از ۱۴۶ گیگ فقط ۱۳۰ گیگ پر زده بود و اون ۱۶ گیگ ازاد اصلا چرا نباید وجود داشته باشه و مابقی داریوها هم همین کارو کردم ولی واسه اوناحجم واقعی اشغال و ازاد شده رو نشون میداد وجالبتر هر جی فایل اضافی هم پاک کردم هنوزم صفر نشون میده
  خواهشا کمک کنید مشکل از کجاست؟

  • امین بهداروند گفت:

   این احتمالا از اون فایل های سیستمی مربوط به system restore و hybernate هست که فضا رو اشغال می کنه. برای حذفشون به مراحل مربوطه توی این مقاله مراجعه کنید.

 38. محمد گفت:

  ببخشید من چندتا ویندوز نصب کردم در دو هارد مختلف ولی چون فضای هاردم الکی پر شده بود با چند نرم افزار مشغول خالی کردن شدم و همین طور یه نرم افزار پارتیش بندی بود و کار خاصی انحام ندادم ولی نمی دونم چرا دیگه ویندوزم بالا نیومد و فقط با اون یکی هاردم که ویندوز داشت تونستم بالا بیارم امادیدم اون هاردم غیر قابل دسترسی شده و اسم درایوهاش هست اما نمیشه واردش شده و نوشته unformatted و با پارتیشن ریکاوری درست میشه در لحظه و درایو واطلاعاتش رو برمیگردونه ولی وقتی ویندوز رو ریست میکنم دوباره همونجوری میشه و ویندوز و بوتش رو بالا نمیاره
  لطفا بگید این مشکل به خاطر چیه و با چه نرم افزاری باید درستش کنم

  • امین بهداروند گفت:

   کلا داشتن چند تا ویندوز از این مشکلات ایجاد می کنه. چون از یکی از هارد ها بوت اصلی رو میخونه و شما احتمالا اون رو پاک کردید. باید ویندوز ها همه روی یک هارد باشند. مثلا اگر ویندوز ۷ و ویندوز ۱۰ دارید اونها رو روی یک هارد توی پارتیشن های c و d بگذارید و از هارد دوم فقط برای اطلاعات شخصی استفاده کنید. ولی اگر کلا با سیستم عامل های مختلف کار می کنید پیشنهاد می کنم از vmware استفاده کنید که اجازه میده توی ویندوز سیستم عامل های متعدد بصورت مجازی داشته باشید.

 39. سارا محمدی گفت:

  سلام خسته نباشید من بخام ۹۰ گیگا بایت از حجم درایور C رو بردارم یه درایو دیگه ایجاد کنم میشه؟؟

  • امین بهداروند گفت:

   بله. مشکلی نیست. فقط کمی بیشتر فضا خالی کنید بعد پارتیشن جدید ایجاد کنید.

 40. arash گفت:

  ببخشید من از data usage حجم دیسک C رو دیدم نوشته ۱۵۰ گیگ OTHER PEAPLE مصرف کردن ولی من اصلا تو اون USER انقدر حجم مصرف نکردم چیکار کنم

  • امین بهداروند گفت:

   برید به آدرس C:\Users و روی نام اون یوزر رایت کلیک کنید و Properties رو ببینید. اگر واقعاً این حجم رو اشغال کرده باید با سعی و خطا پیدا کنید کدوم فولدر بیشترین حجم رو اشغال کرده (کمی زمان بر هست این پروسه) بعد اگر پوشه های پرحجم ضروری نبودند اونها رو پاک کنید یا منتقل کنید.

 41. mohi گفت:

  سلام من به مشکل دارم ویندوزم چند ساله ۷ بود تازه عوضش کردم شده ویندوز ۱۰ ولی زمانیکه کامپیوتر روشنه ولی ازش استفاده نمی‌کنم اتومات ارور مقابل میاد reboot and select proper boot device
  چیکار کنم؟
  یه سوال دیگه درایو سی من ۵۰ گیگه و روشایی که گفتینو انجام دادم اما فکر کنم بهتره بازم پارتیشن بندیش کنم ایا فرقی نمیکنه از هر درایوی بهش فضا بدم یا باید حتما از درایو d باشه؟

  • امین بهداروند گفت:

   این یک مشکل اساسیه. یا مربوط به تنظیمات بایاس قسمت UEFI و Boot Order میشه، یا مربوط به پارتیشن و اکتیو بودن پارتیشن و سلامت هارد دیسک و این دست موارد. در هر دو صورت، شما باید از اطلاعاتتون بکاپ بگیرید روی یک هارد اکسترنال. اگر DVD لینوکس دارید، می توانید سیستم عامل لینوکس رو بصورت لایو بدون نیاز به نصب بالا بیارید و ببینید اونجا هم مشکل دارید یا نه.
   تنظیمات UEFI بایاس یا تنظیمات ترتیب بوت رو بررسی کنید. مطمئن بشید HDD اولین گزینه است برای بوت. اگر حل نشد، از نرم افزار های boot repair استفاده کنید. و در آخر از نرم افزار های bootable partition manager استفاده کنید. برای سوال دوم تون: اصلا به شما اجازه نمی دن از ته درایو فضا اضافه کنید به درایو C. شما مجبور هستید از اول پارتیشن بعدی یعنی D استفاده کنید.

 42. پریسا گفت:

  سلام
  من دارم یه بازی حجم بالایی رو دانلود میکنم ک طبق معمول محل ذخیرش تو درایو C هس و فضای باقی موندش دقیقن برابر حجم بازیه… اگه کل پارت هارو دانلود کنم مشکلی پیش نمیاد؟ چون تا الانش هم اینترنت زیادی برای دانلود قسمت های قبل مصرف کردم..نمیخام دوباره از اول دانلودشون کنم -_-
  میتونم بعد از دانلود کل پارت ها بااینکه فضای درایو پر شده تو یه درایو دیگه مثلن D که فضای کافی داره فایل رو ازحالت فشرده خارج کنم؟

  • امین بهداروند گفت:

   اگه دانلود شما بصورت زیپ یا RAR پارت هست که مشکلی نیست. شما می تونید پارت ها رو ببرید جای دیگه و به هم وصل کنید. شما توی یک فولدر مثلا توی درایو D پارت های دانلودتون رو منتقل کنید و وقتی کامل شدند extract کنید.

 43. ERFAN گفت:

  من رفتم فایل های درایو c رو بیشترشو حواسم نبود پاک کرم الان کامپیوتر رو روشن میکنم بعد ۲۰ ثانیه خاموش میشه و گوگلو نرم افزار های دیگه به جر کاپپیوتر پاک شده

  • امین بهداروند گفت:

   فایل های سیستمی ویندوز را هرگز دستی پاک نکنید. تنها راه شما این است که وارد safe mode بشوید. اگر وارد سیف مود هم نمی شود، می توانید از یک کامپیوتر دیگر فایل های سیستمی که پاک کرده اید را کپی کنید روی فلش، با لینوکس لایو وارد فولدر مربوطه شوید و فایل ها را به هارد منتقل کنید. باز هم ممکن است نتیجه نگیرید. که در آنصورت فقط باید ویندوز تعویض شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *