وب دیولوپر ها یا توسعه گران سایت، با سرور های داخلی (محلی – Local) کار می کنند. این امر باعث صرفه جویی در وقت در هنگام تست کردن برنامه های وب می شود.
AMP ها نرم افزار های جامعی هستند که وظیفه ی راه اندازی سرور لوکال را بعهده دارند و متشکل از Apache، و MySQL، و PHP هستند. در واقع با نصب کردن یک آمپ، شما نیازی به نصب و تنظیم PHP, MySQL & Apache بصورا جداگانه ندارید.

AMP های معروف مانند XAMPP، Wamp Server، MAMP، Easy PHP و… معمولا روی پورت ۸۰ یا ۴۴۳ نصب می شوند و وقتی شما به آدرس ۱۲۷٫۰٫۰٫۱:۸۰ مراجعه می کنید، می توانید به سرور لوکال خود دسترسی داشته باشید.

که البته این آدرس با نامکی مانند http://localhost در مرور گر نمایش داده می شود. حال اگر Port 80 توسط یکی از برنامه های کاربردی دیگر اشغال شده باشد، پس از نصب، شما با خطایی روبرو می شوید که می گوید سرور محلی نمی تواند روی پورت ۸۰ اجرا شود.

بعنوان یک راه حل، شما می توانید WAMP Server را بر روی یک پورت دیگر نصب کنید: http://localhost:8080. برای این کار باید فایل httpd.conf را ویرایش کرده و جاهایی که در آن گوش دادن به پورت هشتاد قید شده (Listen 80) را به پورت جدید تغییر داده، ذخیره کنید و سپس سرور لوکال را ریستارت کنید تا سرور بر روی پورت جدید اجرا شود.

اما این روش، در آینده شما را با مشکلاتی روبرو خواهد کرد. بعنوان مثال، وقتی شما می خواهید به phpMyAdmin دسترسی پیدا کنید، به آدرس قبلی مراجعه کرده و با خطا روبرو خواهید شد. و برای دسترسی به این سیستم، باید بصورت دستی آدرس را در مرور گر تغییر دهید. همچنین باید فایل های کانفیگ مای اسکیو ال را تغییر دهید تا پورت جدید را بشناسد که این امر خود ایجاد کننده ی مشکلات بعدی خواهد بود.

اما روش دیگر این است که شما پورت ۸۰ یا ۴۴۳ را خالی کنید. برای این کار لازم است بدانید چه برنامه ای دارد از این پورت استفاده می کند. برای این کار، ابتدا command prompt را اجرا کرده، و سپس در آن تایپ کنید:

با این کار، شما PID برنامه ای که روی پورت ۸۰ فعال است را پیدا می کنید. سپس به task manager مراجعه کرده و اگر ستون PID ندارد به آن اضافه کنید. با این کار خواهید دید نرم افزار مرتبط با PID مورد نظر کدام است.

task manager پورت 80 PID

پس از اینکه فهمیدید کدام برنامه دارد پورت ۸۰ را اشغال می کند، آنرا end task کنید.

معمولا برنامه ی Skype جهت دریافت پیام ها از این پورت استفاده می کند.

اگر دیدید svchost دارد از port 80 استفاده می کند، به Control Panel رقته و سپس مانند شکل زیر گزینه turn windows features on or off را زده و سپس در IIS گزینه World Wide Web Services را غیر فعال کنید. و با یک با ری استارت ویندوز، پورت ۸۰ خالی خواهد شد.

حذف کردن iis www services آزاد کردن پورت 80 و 443

با این روش پورت های مورد نیاز آمپ سرور ها آزاد خواهند شد و شما می توانید بدون دردسر با سرور لوکال کار کنید.

خالی کردن پورت ۸۰ جهت نصب AMP (سرور محلی)
۱۵ رای، میانگین: ۴٫۱ از ۵