در سرور های لینوکسی فایلی وجود دارد بنام htaccess. این فایل که نامش با دات (نقطه) شروع می شود، یکی از فایل های سیستمی لینوکس بوده که در سرور ها نشان دهنده ی نحوه ی پاسخگویی آپاچی apache برای درخواست های مختلف کاربران می باشد.

بعنوان مثال اگر در فایل اچ تی اکسس نوشته شده باشد: deny from all، وقتی کاربران به فولدر های کناری و ساب فولدر های فایل htaccess مراجعه می کنند، با خطای دسترسی مواجه خواهند شد.

فایل اچ تی اکسس htaccess

یا بعنوان مثال، هر گاه بخواهید یک پیج را به پیج دیگری ریدایرکت (redirect) کنید، قوانین ری دایرکت را می بایست در این فایل بنویسید.

در سرور های ویندوزی (IIS)، فایل مشابهی وجود دارد بنام web.config که البته زبان برنامه نویسی آن متفاوت می باشد، ولی در کل کاری که انجام می دهد مشابه فایل دات اچ تی اکسس می باشد.

زبان برنامه نویسی فایل اچ تی اکسس مختص خود بوده و برای Rewrite Rule ها می بایست دستور زبان ریجکس  یا رگولار اکسپرشن (Regular Expression: Regex) را بلد باشید.

این فایل را هم می توان در فولدر های لوکال و هم آنلاین استفاده کرد، و اگر آپاچی روی سرور شما نصب باشد، خواهد دانست چگونه این فایل را تفسیر کرده و دسترسی ها را بر اساس آن فعال یا غیر فعال کند.

البته این تنها روش ری دایرکت کردن یا دسترسی دادن به کاربران نیست، ولی فوقانی ترین مرحله است، به این معنی که اگر کاربری توسط htaccess. منع دسترسی شده باشد، قوانین دسترسی بعدی که در فایل های PHP تعریف شده اند، بی اعتبار خواهند شد.

فایل اچ تی اکسس Htaccess چیست؟
۳ رای، میانگین: ۳٫۳ از ۵