در این مقاله سعی داریم یک روش همگانی برای آپلود کردن سایت های مختلف از جمله وردپرس، جوملا، دروپال، و سیستم های مدیریت محتوای دیگر را بر روی هاست آموزش دهیم.

خوب، پیش از این، شما باید دانش اندکی از عملکرد سرور لوکال داشته باشید. سرور های محلی در واقع مانند سایت هایی هستند که بر روی کامپیوتر شما اجرا می شوند. برنامه نویس و طراح وب معمولا سایت را در کامپیوتر خود بر روی سرور محلی ساخته و تست کرده، و نهایتا سایت را در هاست (میزبانی وب) آپلود می کند.

روش کار به چه صورت است؟

هر سایت دارای یک سری فایل شامل صفحات برنامه نویسی شده، عکس، اسکریپت، استایل شیت و… و همچنین یک دیتابیس می باشد. شما برای آپلود کردن سایت باید همۀ فایل های سایت را در یک فایل زیپ zip فشرده سازی کرده و در هاست خود آپلود کنید. و همچنین باید دیتابیس را از phpMyAdmin یا اگر از محصولات مایکروسافت استفاده می کنید، Visual Studio .NET… استخراج کرده (Export) و در محیط هاست وارد کنید (Import).

فایل های مای اس کیو ال بصورت یک فایل متنی با پسوند sql. ذخیره می شوند. می توانید حتی پیش از import کردن، کمی آنها را دستکاری کنید!

نکته خیلی مهم: از دیتابیس خود نسخه پشتیبان تهیه کنید! بدون شرح.

گام نخست: آپلود کردن فایل ها بر روی هاست

خوب، پس شما سایت را در سرور لوکال خود ساخته اید. اگر از XAMPP، Wamp Server یا AMP های دیگر استفاده می کنید، معمولا یک فولدر خواهید داشت به اسم htdocs یا اگر از EasyPHP استفاده می کنید، فولدر www خواهید داشت.

فایل های سایت خود را فشرده کنید در یک فایل زیپ. فایل زیپ را آماده کنید برای آپلود کردن.

توجه: از فایل های با نام پارسی در سایت خود استفاده نکنید. زیرا در مرحله زیپ و آنزیپ نام خود را از دست داده و با کاراکتر های اسکی (ASCII) جایگزین خواهند شد. آنوقت مجبور خواهید شد نام ها را بصورت دستی در سرور تغییر دهید!

وقتی فایل زیپ آماده ارسال شد، باید آنرا در file manager آپلود کنید. اگر میزبان وب شما cPanel در اختیار شما قرار داده است، مانند شکل زیر باید وارد فایل منجر بشوید (اگر Plesk، Direct Admin یا محیط های ادمین دیگری دارید، اصول کار مشابه سی پنل می باشد):

فایل منجر سی پنل

در شکل فوق:

  • بر روی File Manager کلیک کنید.
  • به آدرس دلخواه خود بروید.
  • بر روی آپلود کلیک کنید.
  • فایل زیپ را آپلود کنید.
  • پس از آپلود، فایل مورد نظر را پیدا کرده و بر روی آن رایت کلیک و extract کنید.

خوب، الآن مرحله نخست به پایان رسیده و شما فایل های خود را در سرور دارید.

 

گام دوم: ایمپرت کردن دیتابیس

همانطور که پیش از این توضیح داده شد، سایت های PHP و ASP روش های مخصوص به خود را دارند ولی کانسِپت کار یکی است. یعنی شما باید وارد محیطی بشوید که امکان وارد کردن فایل دیتابیس را به شما می دهد. برای PHP، در شکل فوق نشان داده شده است که باید بر روی phpMyAdmin کلیک کنید و عملیات واردات را انجام دهید.

اما، پیش از وارد کردن، شما به یک دیتابیس نیاز خواهید داشت!

خوب، اگر به عکس فوق نگاه کنید، گزینه MySQL Database را خواهید یافت.

  • بر روی آن کلیک کنید.
  • یک دیتابیس بسازید.
  • یک یوزر بسازید.
  • اکنون باید به یوزر اکسس بدهید. به تصویر زیر توجه کنید:

اکسس دیتابیس یوزر سی پنل

در تصویر می بینید که می توان بدین روش به کاربر جدید که ساخته اید، دسترسی به دیتابیس بدهید. یوزر و دیتابیس را انتخاب کرده و بر روی Add کلیک کنید. پنجره جدیدی باز می شود:

دسترسی privilege یوزر دیتابیس سی پنل

همانطور که در عکس می بینید، ابتدا بر روی all privileges کلیک کرده و سپس apply changes را بزنید و بدین ترتیب یوزر جدید شما خواهد توانست به دیتابیس اکسس داشته باشد. اکنون می توانید برگردید و به phpMyAdmin رفته و عملیات وارد سازی دیتابیس از روی لوکال را ادامه بدهید.

خوب، وقتی وارد phpMyAdmin شدید، بر روی دیتابیس خود کلیک کنید. این خیلی مهم است!

سپس import را انتخاب کرده و مانند شکل زیر فایل دیتابیس که قبلا export کرده بودید را import کنید:

ایجاد ورود دیتابیس در phpmyadmin

بدین ترتیب دیتابیس شما ایمپورت می شود.

سپس، پیش از استفاده از سایت، باید یک سری تغییرات در دیتابیس انجام بدهید. هر کدام از CMS ها یک تغییرات مخصوص به خود دارند بعنوان مثال:

 

وردپرس

برای ورد پرس، پس از ایمپورت کردن، بر روی جدول wp-options کلیک کرده و دو مقدار شکل زیر را تغییر دهید:

دیتابیس وردپرس لوکال هاست

همانطور که می بینید، مقادیر فوق localhost هستند و باید بجای آنها آدرس سایت خود را بگذارید: http://example.ir

سپس به فایل wp-config.php در روت سایت مراجعه کرده، و این قسمت را پیدا کنید:

wp-config اطلاعات یوزر دیتابیس پسورد

در قسمت هایی که مشخص شده، اطلاعات Database Name، نام یوزر و پسوردی که ساخته اید را وارد کنید.

 

جوملا

برای سیستم مدیریت محتوا های دیگر، چنین فیلدهایی وجود دارند که با سعی و خطا می توانید آنها را پیدا کرده و جایگزینی را انجام دهید. بعنوان مثال، در جوملا، باید این تغییرات را در configuration.php انجام دهید. کافی است مقادیر زیر را بروز رسانی کنید:

پس، فایل ها را آپلود کردیم؛ دیتابیس را ایمپورت کردیم؛ تنظیمات کانفیگ را تصحیح کردیم. تنها چیزی که می ماند، یک سری آدرس های موجود در دیتابیس هستند که هنوز آدرس شان localhost می باشد. این معضلی است که ممکن است بر سر راه شما قرار بگیرد.

اگر در پست ها و نوشته های خود، از انکر تکست لینک استفاده کرده ایدو آدرس را بر اساس localhost داده اید، باید آن را تصحیح کنید (بصورت دستی). اگر تعداد آنها زیاد است، چند کار می توانید بکنید. یک پلاگین در وردپرس وجود دارد بنام search and replace. با این پلاگین می توانید همه ی لوکال هاست های موجود در دیتابیس را با آدرس سایت خود جایگزین کنید. ولی محتاط باشید! این پلاگین خیلی خطرناک است و می تواند دیتابیس شما را خراب کند!

یک راه حل دیگر این است که پیش از ایمپورت کردن پایگاه داده در هاست خود، فایل دیتابیس را ادیت کنید. می توانید آن را با ویرایشگر دلخواه خود (مانند ++Notepad) باز کرده، و سپس با ctrl+h همۀ آدرس ها را جدید کنید. ولی باز هم مراقب باشید. در هر مرحله از ویرایش، یک بکاپ از دیتابیس خود داشته باشید تا اگر خراب شد، از نسخه پشتیبان استفاده کنید.

در حین کار سایت را باز نکنید زیرا ممکن است بعضی اسکریپت ها فعال شوند و تغییراتی در دیتابیس انجام دهند در حالیکه هنوز سایت آماده نشده است و این مشکلاتی را ایجاد می کند.

این مقاله بر اساس تجربه ما نوشته شده است و اگر ایرادی به چشم شما می خورد، کافی است در بخش نظرات (پایین صفحه) مطرح کنید تا اصلاح کنیم.