در مخابرات نوری اصطلاحی وجود دارد به نام “فیبر تاریک” یا دارک فایبر (Dark Fiber). این اصطلاح به یک بستر فیبر نوری مازاد گفته می شود که مخابرات در سطح شهر در سالهای گذشته اجرا کرده است و اکنون می تواند تعدادی از کر های این فیبر تاریک را به یک شرکت یا سازمان یا یک پروژه اختصاص دهد.

فیبر تاریک dark fiber دارک

وقتی فیبر به زیر بار می رود و تجهیزات انتقال در دو سر خط نصب و راه اندازی می گردند، به آن فیبر روشن یا لیت فایبر (Lit Fiber) می گویند.

مخابرات ایران همیشه تعدادی از خطوط مازاد فیبر نوری خود را یعنی فیبرهای تاریک را به شرکت های درخواست دهنده واگذار می کند.

بدین ترتیب، اگر سازمانی درخواست دریافت سرویس های شبکه خود بر بستر فیبر نوری را داشته باشد، مخابرات با استفاده از موجودی فیبر تاریک، دو رشته فیبر نوری را به آن سازمان اختصاص می دهد و البته بصورت ماهیانه اجاره استفاده از فیبرتاریک را نیز دریافت خواهد کرد. و تنها بخشی از مسیر نیاز به حفاری مجدد خواهد داشت تا آن سازمان بتواند یک ارتباط شبکه (MPLS – PTMP etc) را داشته باشد.

معمولاً از عبارت دارک فایبر زمانی استفاده می شود که اداره مخابرات تصمیم دارد تا ظرفیت موجود برای واگذاری ارتباطات نوری در سطح استان یا کشور را محاسبه کند.

برای کسب اطلاع از موجودی فیبر تاریک در نزدیکی سازمان خود، با ما تماس بگیرید، ما استعلام گرفته و هزینه های کابل کشی فیبر نوری را به شما اعلام خواهیم کرد.

 

دارک فایبر یا فیبر تاریک چیست؟
۲ رای، میانگین: ۵ از ۵